خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
Material Type : Farsi Book
Record Number : 7842
Language of Document : persian
Main Entry : ن‍ف‍ی‍س‍ی‌، ع‍ل‍ی‌اک‍ب‍ر، ۱۲۶۳-۱۳۴۳ق‌.
Title Proper : پزشکی نامه ، در علم تراپوتیک - ماتیرمدیکال
Title and Author : /علی اکبر خان حکیم باشی ناظم الاطباء کرمانی
Editor, Translator,... : ؛کاتب : عبدالله ابن محمد باقر قزوینی ؛ فهرستنویس و مقابله کننده : میرزا حسن طبیب طالقانی
Publication Statement : طهران: [بی نا]، ۱۳۱۷ق=۱۲۶۹ش=۱۸۹۹م
page. NO : ‮‭۸۸۷‬،‭۶۴‬ص.قطع‬:۲۰‌۵/۳۳س م.
Notes : آغاز:دیباچه:بنام ایزد بخشاینده بخشایشگر مهربان سپاس بی کران مر خداوند دانا وتوانا را سزد که هر دو جهان را از نیستی هستی داد و آدمی را به نیروی دانش ... آغاز:متن: بسمله حرف الف در اول آهن ومغنیسا ... یکی از اجسام مفرده است و از قدیم الایام شناخته شده وفلزیست... انجام:... الومنول مکد۴گرم مسحوق نشاسته ۱۵ گرم مخلوط کنند. انجامه:تمت الکتاب المسطاب بعون الملک الوهاب المسمی بپزشکی نامه بیداقل الکتاب عبدالله ابن الحاج محمد باقرقزوینی شهرجمادی الاولی سنه ۱۳۱۷. کشف الآیات و کشف اللغات و نمایه د... : فهرست الفبایی از صفحه (۶-۶۳) و غلط نامه در صفحه ۶۴ آمده است.
Notes : در این کتاب که نگارش آن ۲۵ سال طول کشیده است همه داروهای مورد استفاده در طب قدیم و جدید و ماهیت و خواص ترکیبات و طریقه ساختن آنها و مقادیر شربت و مضرات و منافع و طریقه به کارگیری آنها در بیماریها و غیره ذکر شده است .در ابتدای کتاب داری تقریض به قلم میراز محمد حسینخان اصفهانی ملقب به ذکاء الملک متخلص بفروغی بعد از آن فهرست الفبایی اسامی تمام داروهای فارسی ، عربی ، فرانسه ، لاتین و یونانی به ترتیب حروف آورده شده است و بعد از آن یک صفحه غلط نامه اختصاص یافته است و سپس دیباچه ای در ستایش پرودگار و مدح مظفر الدین شاه با قید مطالبی در حواشی به رشته تحریر در آمده و بعد از مقدمه ای در هشت گفتار بیان شده است . در ادامه به ذکر داروها ،خواص و طریقه ساخت آنها پرداخته شده و کل کتاب در یکصد و ده قسمت تنظیم گردیده است .مولف کتاب حاضر مرحوم دکتر میرزا علی خان نفیسی ( ناظم الاطباء) از شخصیت های عالم ،پرکار و بسیار تاثیر گذار دوره ناصری و پس از آن ، از نوادگان حکیم برهان الدین نفیس بن عوض در سال ۱۲۶۳ درکرمان متولد شده و حدود ۵۷ سال به خدمات پزشکی اشتغال داشت و در پایان عمر هم که ناتوان شده و امکان ارائه
Subject : پزشکی سنتی
Other Class Numbers : ‭WZ ۸۰/۵‬‭ن۵۶۳پ ۱۳۱۷‬
Added entry : قزوینی ،عبدالله بن محمد باقر .قرن ۱۴ق.کاتب طالقانی،حسن طبیب،قرن۱۴ق.مقابله کننده همایی ،مهردخت بانو - فروشنده.
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)